Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
A spanyol lap azt írja, Ukrajna ismét másodrangú Orbán Viktor kormánya számára.
Magyarország ismét elhatárolódik az EU-tól, hogy több gázt kapjon Oroszországtól (2022.07.21.) Az El País beszámolt arról, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter Moszkvába látogatott azzal a feladattal, hogy az idei évre további 700 millió köbméter földgázt szerezzen Magyarországnak. Szergej Lavrov (orosz külügyminiszter) fogadta Szijjártót Moszkvában, és azt válaszolta a megkeresésre, hogy „azonnal megvizsgálják a kérést”. A cikk úgy fogalmazott, hogy Lavrov népének Magyarország az egyik legnagyobb szövetségese az EU-n belül, míg Ukrajna ismét másodrangú Orbán Viktor kormánya számára. „Megérkeztünk Moszkvába. Két feladatunk van: biztosítani, hogy lesz földgáz a magyar embereknek és nyomatékosítani, hogy minél előbb békét akarunk” − idézte a cikk a magyar diplomácia vezetőjének Facebook-bejegyzését.
Szijjártó egy nappal az után látogatott Moszkvába, hogy
a Moszkvával szembeni „gázháborúval” fenyegető télre készülve. Szijjártó hangsúlyozta, hogy országa nem érdekelt abban, hogy a világ blokkokra osztódjon fel, és Budapest azt akarja, hogy minél előbb béke legyen. Szemben az uniós tagállamok többségével, amelyek Brüsszel ajánlását követve piaci áron szerzik be a földgázt, a magyar MVM hosszú távú szerződést kötött tavaly szeptemberben a Gazprommal évi 4,5 milliárd köbméter földgázról 15 éven át, ami további 10 évre meghosszabbítható.
Szijjártó kijelentette: „a fizikai valóság az, hogy Európában képtelenség ilyen mennyiségű földgázt vásárolni az orosz források nélkül”. Hozzátette: a korábban egyeztetett mennyiség elegendő lenne normál időkben, de tudjuk, hogy most nem normál időket élünk. A cikk kitért arra, hogy Orbán Viktor kormánya volt a júniusban elfogadott szankciós csomag egyik legnagyobb ellenzője az Európai Unióban. Orbán egyike volt azon európai vezetőknek, akik meglátogatták Vlagyimir Putyint,
A magyar miniszterelnök, aki megerősödve jött ki az áprilisi választásokból, pezsgővel koccintott Putyinnal a „békemissziója” során, és bírálta a 2014 óta alkalmazott uniós szankciókat. Orbán szerint ezek több kárt okoztak Magyarországnak, mint Oroszországnak, és a magyar kormányfő nem is változtatott azóta a véleményén. Hat napja azt nyilatkozta, hogy az Európai Unió „tüdőn lőtte magát” az Oroszországgal szembeni hatalmas szankciókkal.
(Fotó: Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata által közreadott képen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (j) és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a moszkvai tárgyalásai után tartott sajtóértekezleten 2022. július 21-én.MTI/EPA/Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata)